Jak vydělávat na internetu

Poslední aktualizace:

úvod

Proč vydělávat na internetu?

Díky pandemii spousta lidí přičichla k tomu, jak je práce z domova fajn. Většina firem však už dávno nakázala návrat do kanceláří. Pokud i vy patříte mezi skupinku lidí, která si chce svůj komfort a svobodu stůj co stůj udržet, zauvažujte nad výdělkem na internetu.

Ten totiž nabízí mnohem větší volnost. Nemusíte si dělat starosti s kolegy v kanceláři. Ani se šéfem, který na vás přes chodbu vidí a kontroluje na kameře, jestli jste náhodou neměli příliš dlouhou pauzu na svačinu. Máte vlastní pracovní prostředí, kde jste pánem vy.

Nejste vázaní pracovním místem, ani pracovní dobou. Můžete pracovat z domova. Ale třeba i z bungalovu v Thajsku. A čas? I ten je jenom na vás.

Práci si plánujete tak, jak se vám to hodí. Jste na mateřské a čas máte jen přes poledne? Nebo večer? Nevadí. A jelikož odpadá dojíždění, ušetříte spoustu času. Týdně to dělá 5 hodin a víc.

Obrovskou výhodou a velkým lákadlem je, že nejste limitovaní zaměstnavateli v České republice. To znamená, že můžete inkasovat honoráře v eurech nebo dolarech, a vyděláte si tak na české poměry velice pěkné peníze.

Není těžké najít jednorázové či dlouhodobé zakázky od klientů ze zahraničí. Můžete na to jít buď přes portály, které poskytují platformu pro tento druh zakázek. Nebo na vlastní pěst.  

Práce z domova je jednoduchá. V naprosté většině případů si vystačíte jen s počítačem a připojením k internetu. A pokud se do toho pustíte naplno, můžete si vydělat víc než v klasickém zaměstnání. Jak to všechno funguje? To si dnes dopodrobna probereme.

3 kategorie výdělku na internetu

Abyste měli jasno, jaká činnost má jaký potenciál, rozdělili jsme výdělek na internetu do 3 kategorií. Pomůže vám to s rozhodnutím, do čeho se pustit. A zároveň snadněji poznáte, co pro vás úplně není.

  • Přivýdělek: Není to něco, čím byste vydělali velké peníze. Pravděpodobně vás neuživí, jelikož nemá potenciál velkého zisku. Na druhou stranu to není náročné. Berte to jako „vedlejšák“, který vás třeba i baví a zároveň přinese něco do rodinné kasičky.
  • Podnikání: Také podnikání se dá dělat jen jako přivýdělek. Například vyrábění a prodej vlastních produktů. Co se týče peněz, tak je tu větší potenciál. Pokud se tomu budete poctivě věnovat, zajistíte si krásný příjem. Počítejte však s tím, že už je to aktivní práce.
  • Investování: Pasivní forma výdělku. Někam uložíte peníze a očekáváte výnos. Ne vždy se to podaří. Navíc nemáte jistotu, za jak dlouho a v jaké výši výnos přijde.

Jak vydělávat na internetu?

Prodej fotografií

Pokud máte na fotografie oko a zároveň vlastníte obstojné vybavení (dnes stačí kvalitní telefon), pusťte se do toho! Tímto koníčkem se dají vydělat pěkné peníze.

Jednak můžete fotografie prodávat do fotobank či mikrofotobank (= internetová úložiště amatérské tvorby, nejznámější je Shutterstock či Adobe Stock). Udělejte si průzkum, jaké fotky jsou nejstahovanější, a tedy nejúspěšnější.

Umělecké fotky příliš nevydělávají, držte se při zemi. Foťte tak, aby výsledek zachycoval aktuální trendy nebo obecná témata (rodiny, pracovní prostředí, roční období, jídlo aj.). Dále respektujte pravidla dané fotobanky – tedy dodržujte stanovené parametry na kvalitu, velikost atd.

Prodej fotografií berte spíš jako přivýdělek. Ovšem pokud uhodíte hřebíček na hlavičku, vaše dílo vám bude generovat slušný zisk po delší dobu.

Spolupráce s fotobankami se vám nelíbí? Pak to zkuste přes sociální sítě. Vyšperkovaná galerie plná skvělých snímků dokáže oslovit. A vy se tak dostanete ke svým klientům.

Učte online

Učit online se dá dvěma způsoby. Buď vsaďte na výuku cizích jazyků. Nebo doučujte předměty jako je matematika, čeština a další.

Jeden z nejznámějších portálů, které se zabývají výukou angličtiny, je iTutorGroup.com. Kromě stabilního připojení budete potřebovat také sluchátka a kameru.

iTutor je platforma, která zajišťuje výuku angličtiny po internetu pro děti a dospívající z Číny. Žáci mají různé úrovně znalostí. Zatímco s některými berete naprosté základy, s jinými cvičíte konverzaci.

Od iTutor získáte všechny potřebné materiály i osnovu hodin. Na vás je to všechno předat druhé straně. Jedna vyučovací hodina trvá 45 minut. Žáci vás po hodině ohodnotí.

Čím lepší hodnocení máte, tím vyšší plat získáte. Raději proto žákům připomínejte, ať to dělají. Malé děti na to často zapomenou, a vy tak zbytečně přijdete o lepší odměnu. Začíná se na cca 150 Kč na hodinu.

Doučování školních předmětů v češtině nabídněte například na Doucuji.eu. Jedná se o doučování pro žáky základních a středních škol. Dejte si záležet na tom, jak si vyplníte profil.

Snadněji tak přijdete k více žákům, a tedy i vyššímu výdělku. Děti (případně rodiče) vás budou kontaktovat samy. Cenu si určujete vy. Portálu platíte pouze členský poplatek, žádnou provizi.

Tento způsob výdělku se pohybuje na hraně přivýdělku a opravdového podnikání. Najdou se lidé, kteří cestují všude po světě a svá dobrodružství financují právě skrze tutoring.

Vytvořte web/ blog

Blog zvládne založit úplně každý. Bude sice vyžadovat trochu vaší péče. Ovšem pokud vybudujete opravdu silný web s dobrým obsahem, vrátí se vám to i s úroky.

Pomocí blogu se dá vydělat hned několika způsoby. Všechny jsme pro vás dopodrobna rozebrali v článku Jak vydělávat blogem. Podívejte se na něj. Sami pochopíte, že web může být jak příjemný vedlejší výdělek, tak podnikání na plný úvazek. Závisí jen na vaší šikovnosti a píli.

Založte e-shop

Oproti blogu vyžaduje založení opravdu dobrého e-shopu trochu vyšší vstupní náklady. Dá se to udělat zadarmo, přesto je lepší zaplatit za odborníka.

Trvá i půl roku, než se to všechno rozjede. Ale už je to podnikání se vším všudy, které má velký potenciál.

Spousta podnikatelů pro tvorbu e-shopu volí Shoptet. Je přehledný a nabízí spoustu šablon. Vše je v češtině.

Základem je samozřejmě pečlivý průzkum trhu. Nestřílejte jen tak od boku. Nabídněte to, co lidé chtějí. A v dostatečné kvalitě.

Nezapomínejte, že je vždy potřeba být o krok napřed před konkurencí. Investujte do marketingu, budujte si značku. Ať o vás lidé ví! Jak jinak by si váš produkt koupili?

Další variantou je tzv. dropshipping. Ten si probereme v samostatné kapitole. (ale já už jsem to napsala, protože jsem se přehlídla, můžeme si to schovat někam stranou na potom =  

Nemáte žádný sklad a fakticky nic nevlastníte. Zákazník objedná u vás, vy informujete velkoobchodníka a on potom balíček zašle rovnou zákazníkovi. Fungujete jako takový prostředník mezi dodavatelem a odběratelem. Dodavatel se stará nejen o výrobky a jejich kvalitu, ale pokud budete chtít i o reklamace.)

Dělejte affiliate

Affiliate marketing není vhodný jako jednorázový přivýdělek. Chvíli trvá, než začnete generovat zisk. Ovšem jakmile zjistíte, co a jak, affilem se můžete i živit. Jak to celé funguje?

Obchodník založí affiliate program. Vy se do něj přihlásíte a v rámci této spolupráce budete propagovat jeho produkty. Nejčastěji formou recenzí, skrze které zájemce na inzerenta a jeho zboží odkážete. Jakmile u něj lidé na vaše doporučení nakoupí, získáte provizi.

Chcete se dozvědět víc o tom, jak si na internetu vydělat tímto způsobem? Podívejte se na náš článek Jak začít s affiliate marketingem.

Prodávejte produkty na Fler

Prodávat na Fleru není nic složitého. Pokud jste šikovní a umíte šít nebo vyrábět, je to to pravé místo, kde se váš talent uplatní. Udržitelnost, přírodní materiály a poctivá rukodělná práce jsou teď velkým trendem.

Registrace na Fler.cz zabere pár minut. Nečeká na vás nic záludného. Serveru platíte provizi. Z každé objednávky si berou
11 %. Pokud je zboží extrémně levné (méně než 10 Kč), vezmou si od vás provizi 1 Kč za kus.

Fler.cz berte jako přivýdělek. Pokud byste se do výroby a prodeje chtěli pustit naplno, doporučujeme založit klasický e-shop, kde nemusíte nikomu odevzdávat část vašich poctivě vydělaných peněz.

Photo of author

Autor

Dušan Souček

Affiliate manažer, partner a autor Affiliate Výzvy. Affil mě baví už celou řadu let. Aktivně spravuji několik affiliate programů a tvořím affil weby.

Napsat komentář