WordPress – vaše nová láska a nejlepší kamarád v jednom

Publikováno:

Slyšeli jste, že všichni affiláci staví svoje weby na WordPressu?

Říkají vám, že bez něj to nezvládnete. Ale že to je opravdu jednoduché.

Mají pravdu. Na WordPressu si zvládne postavit web každý.

A co to k čertu ten WordPress je?

WordPress je redakční systém, který pomáhá vytvářet obsah na web. Protože práce v tomto programu je velmi jednoduchá, mohou v něm pracovat i ti, kteří jsou úplný programátorský lamy jako já. 😉

Tato publikační pomůcka je vhodná nejen pro blogery, copywritery, podnikatele, ale i kohokoliv, kdo chce vytvářet obsah svého webu efektivně a kvalitně. Podívejme se společně, jak na to. 

Šablony, pluginy a widgety

WordPress představuje široké využití. Publikační program využívají pro své weby nejen blogeři, který program pomáhá publikovat své články, ale také pro provozovatele e-shopů, kde jim skvěle slouží pro vytváření popisků k produktům.

Dále ho uvítají ti, kteří si vytvářejí prodejní web, například firmy nabízející služby, apod. Jeho využití je rozmanité, a díky tomu je možné s jeho pomocí vytvořit téměř celý web. 

 • Možnosti šablon – na stránkách wordpres.org je možné si vybrat z několika bezplatných šablon, díky kterým si vytvoříte web dle svých představ. 
 • Možnosti pluginů – kromě šablon je možné vybírat ze široké nabídky pluginů, které můžete mít také zdarma. 
 • Možnosti widgetů – jedná se o možnost vložení bannerů, menu, videí, fotografií a jiných prvků do postranních panelů a dalších míst na webu.

Velkou výhodou je, že součástí při výběru šablony je pak automatická podpora, díky které je případný problém rychle vyřešen. Nevýhodou však je poměrně velké omezení šablon, díky čemuž pak nastává situace, kdy je třeba pořádně hledat tu správnou šablonu, která bude ve finále opravdu funkční

Externí možnosti

Pokud byste se rozhodli použít jiné šablony, bylo by třeba poprosit o pomoc zkušeného programátora. Zde je nevýhodou cena takových služeb, která je příliš vysoká. Na druhou stranu je fakt, že získáte web pod kontrolou, ale nejsou zde možnosti testrů. 

Výhodný multisite

Potřebujete, aby bylo na vašem webu více blogů? WordPres toto umožňuje a tedy je možné, aby bylo na jedné doméně vytvořeno více stránek

Jaké má WordPress dovednosti?

 • Nejznámější funkce, které tento pomocník velmi dobře zvládá jsou různé publikace, např. články na web i blog, fotografie, zvukové soubory a videa
 • Dále různé úpravy vzhledu stránek a postranního panelu, tvorba stálých stránek a podstránek, komentování příspěvků a přidávání štítků.
 • Wordpres umí i editaci zdrojového kódu u šablony. Můžeme si nastavit uživatelská práva.
 • Program rovněž podporuje trackback a pingback, díky nimž je možné kontaktovat autory článků o jejich publikaci. 

Instalace WordPresu

Aby bylo možné vůbec systém používat, je třeba vlastnit doménu, pro kterou bude program sloužit. Hosting je možné si pořídit například na Wedosu. Zde je možné pak také WordPress nainstalovat doslova na pár kliknutí. Pro instalaci WordPressu můžete využít dva způsoby:

 • Ruční způsob – nahrávání přes FTP klienta a pak následná instalace. Zde je třeba také doplnit server, uživatelské jméno a informace o databázi. 
 • Automatický způsob – převážně nabízen různými hostingovými servery. Jedná se o jednoduchý způsob instalace, který jde zvládnout na pár kliknutí. 

Podpora SEO

Potřebujete statistiku pro klíčová slova, spravujete Google analytics, nebo si potřebujete změřit návštěvnost na vašem webu? To všechno je možné spravovat ve WordPressu. 

Rozmanitý redakční systém

Tento systém je vyvinut tak, aby se v něm dal vytvořit pěkný textový i jiný obsah, který se pak následně publikuje. Jednou z výhod je možnost řazení neomezeného počtu článků, stránek i rubrik a podrubrik dle vlastní potřeby a naplánování jejich publikování na určitý datum. Příspěvky jsou řazeny dle doporučení

 • nejpopulárnější,
 • nejnovější,
 • nejlépe hodnocené,
 • příbuzné a podobné. 

Zobrazují se také dle autorů, rubrik, roků apod. U článků se dá přidat také hodnocení pomocí hvězdiček, nebo procent a dalších. K autorům článků lze přidat fotografie, nebo se můžou vložit informace o samotných autorech. 

Je zde také možnost přidávání k vytvořeným článkům i obrázky, fotografie a videa. Ve fotogalerii je pak možné fotografie různě upravovat dle obrazu svému. Ke každému článku je možné přiřadit tzv. perex, tedy upoutávku. Příspěvky je dále možné kdykoliv upravovat či mazat.

Trochu z historie

Pár nadšenců do tvorby webů se rozhodlo pro vytvoření nástroje, který zjednoduší právě tvorbu a spravování webu. V roce 2001 tedy vznikl WordPress. Celý projekt byl stavěn na základě toho, aby byl program využíván především malými a soukromými weby, postupně však napbral jiný směr a využívají jej i velké firmy. 

Pokud se rozhodnete využívat pro tvorbu vašich webových stránek či blogů systém WordPress, věřte, že nebudete zklamaní, protože je opravdu velmi jednoduchý na obsluhu. Má velké množství funkcí, které jsou bezplatné a dokáže velmi ulehčit práci při vytváření příspěvků, reklamních textů či blogových článků na web.

Pomocí šablon získáte příjemné prostředí vašich stránek. Nemusíte se bát složitého programování, protože s WordPressem vám to půjde doslova samo a ještě se postará o SEO na jednom místě. Pokud však nejste spokojeni s bezplatnými funkcemi, můžete si vybrat z pestré škály funkcí placených.

Chystáme pro vás kompletní návod jak si na wordpressu postavit jednoduchý affiliate web.

Photo of author

Autor

Dušan Souček

Affiliate manažer, partner a autor Affiliate Výzvy. Affil mě baví už celou řadu let. Aktivně spravuji několik affiliate programů a tvořím affil weby.

Napsat komentář